Isı Yalıtımı (Mantolama) Nedir?

Kış aylarında meydana gelen ısı kayıplarını ve yaz aylarında meydana gelen ısı kazançlarını azaltmak için yapılan işlemlere “Isı Yalıtımı” (Mantolama) denir. Kışın üşümemek için kömür, doğalgaz gibi yakıtlar kullanarak evimizi ısıtır, yazında ısınan evimizi klimalarla soğuturuz. Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazında serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltarak, daha konforlu ortamlarda yaşamak amacıyla yapılır.

Başka bir deyişle, bina sakinlerinin daha az enerji kullanarak ısınması veya serinlemesi, binanın iç ve dış etkenlerden korunarak ömrünün uzatılması amacıyla, farklı sıcaklıklara sahip yaşam alanları ile çevresi arasındaki ısı geçişlerini azaltmak için yapılan işlemlere “Isı Yalıtımı” (Mantolama) denir.

Isı Yalıtımı Faydaları

1) Ekonomik olması

Isınma veya serinleme amacıyla yapılan harcamalardan % 50-60'a varan oranlarda tasarruf ederek kışın daha iyi ısınmaya, yazın ise serin kalmaya imkan sağlar. Isı yalıtımı için yapacağınız harcamalar yapınızın özelliklerine göre sağlanan enerji tasarrufu ile 2-5 yıl içerisinde kendini geri öder.

2) Çevre Dostu olması

Yakıt tüketimini ve dolayısıyla atık gaz emisyonlarını azaltarak çevre kirliliği ve küresel ısınmanın önlenmesine katkıda bulunur.

3) Güvenli olması

Bina birleşim bölgeleri ve riskli noktalarda sunduğu çözümleri ile yalıtım performansını korur, ısı köprülerinin oluşmasını engeller. Betonun içindeki demirlerin paslanmasını engelleyerek, binanızın depreme karşı dayanıklılığını koruyup, bina ömrünü uzatır.

4) Konforlu ve Sağlıklı olması

Dekoratif ve şık görüntüsü ile binalara değer kazandırır. Evlerde küflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan terlemeyi (yoğuşma) önler. Yaşam alanları içerisinde dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekânlar oluşturur. Bina içindeki nemi dengeleyerek binaya nefes aldırır, sağlıklı hava teneffüs edilmesine katkıda bulunur.